Dva radiotelegrafisté z  Brněnska propagují návštěvu papeže Benedikta XVI. v České republice

Dva radiotelegrafisté z Brněnska přestali krátkodobě používat volací znaky svých amatérských radiostanic OK5MM (operátor Ing. Vít Kotrba) a OK2BEW (operátor Karel Pažourek) a u Českého radiokomunikačního úřadu si vyžádali na celý měsíc září 2009 mimořádné volací znaky OL16BND a OL16B.

Při vysílání na krátkých vlnách se tak stali raritou a jejich kolegové z různých zemí ihned zbystřili pozornost, neboť prefix OL se vydává pouze pro zcela mimořádné příležitosti.

Při vzájemné komunikaci se operátoři představují svým jménem a uvedou svoji polohu (bydliště). V tomto případě také vysvětlí, že zvláštní volací znak používají v souvislosti s návštěvou papeže Benedikta XVI. v České republice. Takové krátkovlnné spojení si stanice vzájemně potvrzují zvláštní kartičkou zvanou QSL lístek.

Na lístcích obou zmíněných stanic bude emblém papežské návštěvy a další informace.

Od 1. září 2009 již oba operátoři navázali spojení s mnoha státy na světě.

Na několik dotazů odpověděli v příloze.

Vít Kotrba Karel Pažourek - -

07. září 2009 | Martina Jandlová