Z průběhu bohoslužby

Při bohoslužbě se Svatým otcem v Brně koncelebruje čtyřicet biskupů a tisíc kněží, z toho více než dvě stě ze zahraničí.

První čtení přečetla farnice ze Šlapanic, druhé čtení farník z Tuřan. Evangelium četl trvalý jáhen Willi Türk.

Homilii zahájil papež Benedikt XVI. v češtině, pak pokračoval italsky. Promluvu v češtině četl P. Petr Vrbacký, farář od sv. Tomáše v Brně. P. Vrbacký byl v rámci příprav papežské návštěvy vedoucím týmu pro liturgii.

Obětní dary přinesla Svatému otci šestičlenná rodina Čuprova y Lelekovic a dvě řeholní sestry. Tento výběr reprezentuje oba duchovní stavy v církvi - rodinu i zasvěcený život.

Při bohoslužbě zaznělo šest přímluv, přednesli je například ing. Oldřich Haičman, ředitel Charity Česká republika, nebo představená sester misionářek Donum Dei Colette Nana.

Do vyznání víry uvedla věřící slova brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho.

Svatý otec podal osobně svaté přijímání 15 bohoslovcům a jáhnům; vybraným 40 osobám, zástupcům všech českých a moravských diecézí, podal eucharistii kardinál Tarcisio Bertone, vatikánský státní sekretář.

27. září 2009 | Ondřej Krajtl