Jiří Strach o naději

Na podiu vystoupil filmový režisér a herec Jiří Strach s krátkou úvahou o naději. Poukázal na omezenost a dočasnost všech lidských nadějí. Jediná pravá a trvalá naděje podle Stracha leží v Hospodinu. Svým poselstvím tak souzněl s encyklikou Benedikta XVI. Spe Salvi. Jiří Strach mimo jiné řekl: „Naděje často umírá, podlehneme-li slibům, tužbám a přáním vlastním člověku. Naděje umírá, pakliže na ni hledíme očima tohoto světa a jeho hodnot. Začneme-li však naději nahlížet očima Boha, pak slova “naděje” a “umírá” nemohou exis-tovat vedle sebe v jedné větě, neboť jsou čirým protimluvem. Naděje je přece slib Boha člověku. [...] Právě z vypočítavosti často k Bohu směřujeme v modlitbách naše naděje, které mají zkva-litnit zdejší život. Prosíme o to či ono a ztrácíme víru v Boha, když naše tužby zůstanou nenaplněny, když nedostaneme, oč jsme žádali. Začneme pochybovat o Jeho lásce k nám. Ale Bůh přece není žádný ústav sociální péče, nesmíme v něm vidět tatínka, který zásobuje své potomky tučným kapesným a pokaždé, když se nám to hodí, postará se nám o hezký bezstarostný život v luxusu. Neučí nás v modlitbě Páně mercedes vezdejší dej nám dnes, natož pak posvěť se akcie tvé. Místo toho mluví o chlebu a o svém jménu. A nabádá, abychom neupadali v pokušení. V pokušení hříchu, bohatství, pýchy, sebestřed-nosti a mnoha dalších materiálních nadějích a pseudohodnotách, které neustále staví na odiv tento svět. [...] Nestyďme se, sestry a bratři, šířit zvěst, evangelium o slibu, který dal Bůh člověku - o naději.“
Celý text úvahy Jiřího Stracha

27. září 2009 | Ondřej Krajtl