Tuřanská madona zdobí oltář Svatého otce, poutníci ji doprovodí na místo

„Tuřanským zde k radosti nalezla se Matka milosti, 1050“ hlásá nápis na vitráži v Kapli Zjevení - na místě kdysi hořícího šípkového keře - v blízkosti dnešního poutního kostela Zvěstování Panně Marii v Brně-Tuřanech.

Chrlickým rolníkem nalezená a jím domů odnesená soška si zřetelně řekla, kde je to místo, kde chce být oslavena a uctívána, kde chce potřebným a trpícím pomáhat, kde chce chránit své věrné a být jim nablízku. Jak říká legenda, rolník Horák Ji ráno ve svém domě nenašel a pochopil, že Její chrám má stát v Tuřanech. I tentokrát si přála být v blízkosti Svatého otce a podle Jejího přání bylo rozhodnuto: bude papežské bohoslužbě přítomna.

Průvod se sochou Panny Marie není procesí – u oltáře bude originál sochy, která bude na letiště bezpečně převezena. Ráno v 6 hodin vyjde malý průvod se sochou za doprovodu bohoslovců. Půjde na pódium několik desítek metrů dlouhou cestou, kterou poté půjde k oltáři Svatý otec. Sošku ponese v náručí tuřanský farář P. Luboš Pavlů. Při tomto průvodu a instalování sošky do vitríny na pódiu bude Svatomichalská gregoriánská schóla zpívat Loretánské litanie.

Legenda o nalezení

Matka Boží Tuřanská - Foto Jiří Filip Slavný latinsky psaný spis jezuity Bohuslava Balbína (1621-1688) Diva turzanensis (celý název spisu v překladu zní: Panna tuřanská aneb Historie veliké Matky Boha i lidí Marie, jejíž velebná socha nalezená nedaleko Brna podle znamení nebeského světla v šípkoví, je uctívána velikým přívalem lidí) popisuje příběh nalezení takto:

„Roku 1050 šel nábožný a u svých sousedů vážený rolník Horák, v Chrlicích usedlý, večer z polní práce domů. Na místě, kde jsou nyní Tuřany, byl les a v něm keře planých růží. Zde spatřil blíže cesty v jednom keři velké světlo zářící na všechny strany. Byl to oheň bez kouře, bez plápolu a bez praskotu. Nelekl se toho muž statečný, ale byl zvědav, co se zde děje neobyčejného. Hned se domníval, že se tu něco nebeského, podivuhodného ukrývá; přistoupí, a hle! Vidí věc neobyčejnou, vidí tu nebeskou Růži neporušenou žádným trním hříchů, vidí Matku Boží, od níž světlo nebeské tak mocně se šíří.“

Foto Jiří Filip

22. září 2009 | Marie Stehlíková