Návštěva pastoračních pracovníků vídeňské arcidiecéze v Brně

Na brněnském biskupství jsme na konci června přivítali delegaci pracovníků v oblasti pastorace z vídeňské arcidiecéze. Pastorační péče u našich jižních sousedů je koncipována mnohostranně – zaměření na oblast katecheze, studium Bible, liturgii, pro pomoc duchovnímu životu, pro lidi hledající ukotvení ve svém životě i pro napomáhání mezináboženskému dialogu. Přínosné bylo i seznámení se s odlišnou situací prožívání víry v obou zemích. Ve Vídni např. většinu dospělých katechumenů přijímajících svátost křtu tvoří imigranti, u nás téměř všichni nově pokřtění jsou naši obyvatelé. Vídeňští hosté hovořili o potřebě slučování 3-4 malých farností mimo velká města do nových skupin, které budou poskytovat komplexnější a efektivnější péči věřícím. V jihomoravském regionu a potažmo v celé České republice, která je známá nižší religiozitou, je zase nutné zamýšlet se nad zprostředkováním a nabídkou lidských a náboženských hodnot přístupnou formou všem hledajícím, např. pro žáky a studenty základních a středních škol formou vstupů s křesťanskou tématikou (vánoční, velikonoční. poselství Bible, téma národních světců – Cyrila a Metoděje, dále Halloween – Dušičky).

Naši sousedé navštívili také Diecézní muzeum s vyhledávaným obrazem Madony z Veveří a petrovskou katedrálu s Bránou milosrdenství. Setkání bylo zakončenou společným obědem a posezením při kávě.
Věříme, že tato návštěva byla přínosem a obohacením všech zúčastněných a přispěje k pokračování další vzájemné spolupráce.

Kněžské a jáhenské svěcení 2018

23.06.2018

V sobotu 23. června 2018 v 9.00 hodin přijmou při bohoslužbě v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně z rukou otce biskupa Vojtěcha Cikrleho kněžské svěcení čtyři jáhni a jáhenské svěcení tři kandidáti.

Primice novokněží brněnské diecéze 2018

24.06.2018 - 15.07.2018

Po kněžském svěcení 23. června 2018 v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně na Petrově budou slavit letošní novokněží primiční mše svaté.

770 let Čejkovic

24.06.2018

Pontifikální bohoslužbě v neděli 24. června 2018 v 10.30 hodin bude v Čejkovicích předsedat brněnský diecézní biskup Vojtěch Cikrle při příležitosti 770. výročí první zmínky o obci Čejkovice.

Hodina otevřených dveří v Brně – Lesné

24.06.2018

Ve čtvrtek 21. června 2018 uplyne dvacet let od chvíle, kdy papež Jan Pavel II. prohlásil ve Vídni brněnskou (husovickou) rodačku sestru Marii Restitutu Kafkovou za blahoslavenou. V jejím rodném městě v Lesné vyrůstá kostel, který ponese její jméno, zřejmě jediný tohoto patrocinia v Evropě (resp. na světě).

P. Vella o Horském kázání

25.06.2018

Ve dnech 25. až 29. června 2018 se ve farnosti Hodonín uskuteční duchovní obnova s P. Eliasem Vellou z Malty na téma Ježíšovo horské kázání.