Návštěva pastoračních pracovníků vídeňské arcidiecéze v Brně

Na brněnském biskupství jsme na konci června přivítali delegaci pracovníků v oblasti pastorace z vídeňské arcidiecéze. Pastorační péče u našich jižních sousedů je koncipována mnohostranně – zaměření na oblast katecheze, studium Bible, liturgii, pro pomoc duchovnímu životu, pro lidi hledající ukotvení ve svém životě i pro napomáhání mezináboženskému dialogu. Přínosné bylo i seznámení se s odlišnou situací prožívání víry v obou zemích. Ve Vídni např. většinu dospělých katechumenů přijímajících svátost křtu tvoří imigranti, u nás téměř všichni nově pokřtění jsou naši obyvatelé. Vídeňští hosté hovořili o potřebě slučování 3-4 malých farností mimo velká města do nových skupin, které budou poskytovat komplexnější a efektivnější péči věřícím. V jihomoravském regionu a potažmo v celé České republice, která je známá nižší religiozitou, je zase nutné zamýšlet se nad zprostředkováním a nabídkou lidských a náboženských hodnot přístupnou formou všem hledajícím, např. pro žáky a studenty základních a středních škol formou vstupů s křesťanskou tématikou (vánoční, velikonoční. poselství Bible, téma národních světců – Cyrila a Metoděje, dále Halloween – Dušičky).

Naši sousedé navštívili také Diecézní muzeum s vyhledávaným obrazem Madony z Veveří a petrovskou katedrálu s Bránou milosrdenství. Setkání bylo zakončenou společným obědem a posezením při kávě.
Věříme, že tato návštěva byla přínosem a obohacením všech zúčastněných a přispěje k pokračování další vzájemné spolupráce.

Mše připomene Karla I. Habsburského

18.10.2018

Bohoslužba v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně dne 18. října 2018 v 17.30 hodin připomene blahoslaveného Karla I. Habsburského, posledního rakouského císaře, českého krále a markraběte moravského.

Kurz partnerství

19.10.2018

Diecézní centrum života mládeže Mamre pořádá od listopadu 2018 v Osové Bítýšce další ročník „Kurzu partnerství“.

Pouť lesáků

20.10.2018

Vlastníci a správci lesů, všichni pracující v lesním hospodářství i ty, kteří jen mají rádi les, jsou zváni na „Pouť lesáků“. Bude slavena v sobotu 20. října 2018 od 17.00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Netíně.

Narozeninový koncert pro Zdeňka Pololáníka

21.10.2018

V neděli 21. října 2018 v 17.00 hodin zazní v tišnovském kostele „narozeninový koncert“ k poctě sv. Václava v rámci 9. ročníku Hudebního festivalu hudebního skladatele Zdeňka Pololáníka.

Kurz „Duchovní doprovázení“

25.10.2018

Kurz duchovního doprovázení, který v akademickém roce 2018/19 pořádá CMTF v Olomouci, bude probíhat v Duchovním centru ve Vranově u Brna.