Návštěva pastoračních pracovníků vídeňské arcidiecéze v Brně

Na brněnském biskupství jsme na konci června přivítali delegaci pracovníků v oblasti pastorace z vídeňské arcidiecéze. Pastorační péče u našich jižních sousedů je koncipována mnohostranně – zaměření na oblast katecheze, studium Bible, liturgii, pro pomoc duchovnímu životu, pro lidi hledající ukotvení ve svém životě i pro napomáhání mezináboženskému dialogu. Přínosné bylo i seznámení se s odlišnou situací prožívání víry v obou zemích. Ve Vídni např. většinu dospělých katechumenů přijímajících svátost křtu tvoří imigranti, u nás téměř všichni nově pokřtění jsou naši obyvatelé. Vídeňští hosté hovořili o potřebě slučování 3-4 malých farností mimo velká města do nových skupin, které budou poskytovat komplexnější a efektivnější péči věřícím. V jihomoravském regionu a potažmo v celé České republice, která je známá nižší religiozitou, je zase nutné zamýšlet se nad zprostředkováním a nabídkou lidských a náboženských hodnot přístupnou formou všem hledajícím, např. pro žáky a studenty základních a středních škol formou vstupů s křesťanskou tématikou (vánoční, velikonoční. poselství Bible, téma národních světců – Cyrila a Metoděje, dále Halloween – Dušičky).

Naši sousedé navštívili také Diecézní muzeum s vyhledávaným obrazem Madony z Veveří a petrovskou katedrálu s Bránou milosrdenství. Setkání bylo zakončenou společným obědem a posezením při kávě.
Věříme, že tato návštěva byla přínosem a obohacením všech zúčastněných a přispěje k pokračování další vzájemné spolupráce.

Betlémské světlo 2017

17.12.2017

Ekumenická bohoslužba při příležitosti převzetí Betlémského světla ve Vídni se letos uskuteční v sobotu 16. prosince 2017, kde jej převezmou s desítkami kolegů z dalších zemí také brněnští skauti. Ti jej dopraví do jihomoravské metropole, odkud bude světlo z Betléma rozváženo po České republice.

Splňte přání dětem z domova pro matky s dětmi v tísni!

06.12.2017 - 13.12.2017

Děti z charitního Domova sv. Markéty pro matky s dětmi v tísni napsaly svá přání Ježíškovi. Kolemjdoucí si je mohou přečíst a dětem je splnit v Galerii Orlí v Brně od 6. až do 13. prosince 2017. Díky akci Strom splněných přání si v loňském roce našly dárky pod stromečkem děti maminek, které se ocitly v těžké životní situaci.

Mikulášská besídka v bohosloveckém semináři

12.12.2017

K předvánočnímu času v olomouckém kněžském semináři patří již tradičně mikulášská besídka. Kdo by si ale pod tímto souslovím představoval „divadélko“ pro děti, mohl by být lehce zklamán. Mikulášská besídka je spíše příležitostí ke společnému setkání...

VIR v kněžském semináři

12.12.2017

Ve dnech 1. až 3. prosince 2017 se v Arcibiskupském kněžském semináři v Olomouci uskutečnila adventní duchovní obnova VIR pro mladé muže ve věku 17 až 35 let pod vedením otce Marcela Javory, faráře z Brna-Komína.

Věra Sosnarová: Krvavé jahody.

13.12.2017

Moravsko-slezská křesťanská akademie a Vysokoškolské katolické hnutí Brno ve spolupráci s biskupstvím brněnským pořádají přednášku Věry Sosnarové s názvem "Krvavé jahody. Příběh ženy, která přežila gulag."