Katechetický věstník
Legislativa
Formuláře

AKTUÁLNĚ

Hledáte pomůcku k některé části liturgického roku nebo k určitému tématu? Otevřete si rubriku Pomůcky a klikněte na příslušnou ikonku.

Prázdninové exercicie pro katechety brněnské diecéze

Exercicie se konaly v Duchovním centru sv. Františka z Pauly na Vranově u Brna. Předcházel jim jednodenní tematický katechetický seminář.

Termín: od 27. 7. 2015 do 30. 7. 2015

Seminář: od 26. července 2015 (večer) do 27. července 2015 (večer)
Lektor: ThLic. Tomáš Koumal.

Exercicie: od 27. července 2015 (večer) do 30. července 2015 (končí se obědem)
Exercitátor:  P. ThLic. František Hylmar, SJ.

Ukončení Teologického kurzu v Brně

V sobotu 30. května 2015 byl mší svatou v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně slavnostně ukončen Teologický kurz. Z rukou otce biskupa Vojtěcha Cikrleho převzalo Osvědčení o absolvování více než 100 posluchačů, kteří přijeli na brněnský Petrov i se svými rodinami a přáteli.

Teologický kurz je významnou vzdělávací aktivitou, kterou Biskupství brněnské nabízí jednou za dva roky. Kurz se v různých obměnách uskutečňuje již od roku 1990 a zájem o něj stále trvá. Podle ohlasů a hodnocení samotných účastníků přispívá kurz k získání a doplnění náboženských vědomostí, k hlubšímu chápání Bible, liturgie i církve a k prohloubení vztahu s Bohem. Kurz účastníkům rovněž umožňuje zažít společenství, poznat nové přátele a nacházet odpovědi na otázky, které přináší život v rodině, v zaměstnání i ve farnosti.

Fotografie ze slavnosti ukončení si prohlédněte ve fotogalerii.

Monstrance dětí jsou připraveny na Národní eucharistický kongres

Během postní doby 2015, nebo i v jiném období uplynulého školního roku, vyráběly děti v mnoha farnostech "Monstrance s drahokamy pro Ježíše". Některá díla, která ve farnostech vznikla, budou vystavena v rámci Národního eucharistického kongresu v Brně. Prozatím si je můžete prohlédnout v naší fotogalerii.

Co slavíme o Velikonocích

Před Velikonocemi 2015 vydalo Biskupstvíbrněnské malou brožurku pro děti Co slavíme o Velikonocích s podtitulem Vyprávění s obrázky, otázkami a doplňováním pro děti. Více...

Postní doba 2015 - Monstrance s drahokamy pro Ježíše

Diecézní katechetické centrum připravilo pro postní dobu 2015 námět "Monstrance s drahokamy pro Ježíše". Lze ho využít zvláště v těch farnostech, kde se uskutečňují bohoslužby s účastí dětí. Cílem navržené aktivity je prožít postní dobu jako čas, kdy se necháváme více oslovit Božím slovem a vědoměji prožíváme mši svatou, abychom prohloubili svou víru a křesťanský způsob života.

Námět "Monstrance s drahokamy pro Ježíše" je inspirován přípravou na Národní eucharistický kongres a směřuje k znovuobjevení daru eucharistie. Některá zdařilá díla, o která se budou chtít farnosti podělit, budou vystavena u příležitosti Národního eucharistického kongresu v Brně. Podrobnosti v popisu projektu.

Konkrétní popis projektu.

Další katechetické náměty k prožití postní doby.

Diecézní setkání katechetů 2014

V sobotu 8. listopadu 2014 se v Brně v sále Milosrdných bratří uskutečnilo Diecézní setkání katechetů. Zúčastnilo se ho na 200 účastníků z řad kněží, katechetek a katechetů, učitelek a učitelů náboženství a dalších osob, které se podílejí na výchově a náboženském vzdělávání různých věkových skupin lidí v brněnské diecézi. Celé setkání bylo zahájeno mší svatou. Ta se uskutečnila v kostele sv. Leopolda, který je součástí konventu Milosrdných bratří. Po ní uvítal přítomné otec biskup Mons. Vojtěch Cikrle a pronesl úvodní slovo. Následovaly přednášky P. Tomáše Koumala a PhLic. Lukáše Engelmanna. Odpolední blok s názvem Mozaika katechetických a pastoračních impulzů nabídl celou řadu inspirací a zkušeností z několika farností brněnské diecéze.

Fotografie si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Formační setkání katechetů ve školním roce 2014-15
Plán formačních setkání a přednášek pro školní rok 2014-15 pro katechety z Brna i pro zájemce odjinud naleznete zde.

Aktuální informace pro konkrétní měsíc školního roku

Informace pro katechety brněnské diecéze - červen 2015

Informace pro katechety brněnské diecéze - květen 2015