Katechetický věstník
Legislativa
Formuláře

AKTUÁLNĚ

Hledáte pomůcku k některé části liturgického roku nebo k určitému tématu? Otevřete si rubriku Pomůcky a klikněte na příslušnou ikonku.

Pozvání na celostátní katechetický kongres
Katechetická sekce ČBK a diecézní katechetická centra srdečně zvou všechny, kteří se jakkoli angažují na poli katecheze a náboženského vzdělávání, na X. celostátní katechetický kongres, který se bude konat
od 27. do 29. října 2016 v Třešti u Jihlavy.

Téma kongresu zní:
Rodina a její role v náboženské výchově.

Na kongresu vystoupí Kateřina Lachmanová, Ludmila Muchová (JCU), Noemi Bravená (HTK a KTF UK), P. Lukáš Engelmann a další osobnosti. O zahraniční zkušenosti se přijedou podělit P. Andrzej Kicinski – vedoucí Katedry katechetiky na Katolické univerzitě v Lublinu (Polsko) a  P. Martin Michalíček – ředitel Diecézneho katechetického úradu v Nitře (Slovensko). Účast přislíbili také kardinál Dominika Duka, Mons. Jan Graubner, Mons. Karel Herbst a všichni dosavadní ředitelé Katechetické sekce ČBK.

Kromě odborných přednášek je možné se zúčastnit také praktických seminářů a k zakoupení a inspiraci budou k dispozici tematické knihy, pomůcky a další užitečné materiály.

Přihlašujte se do 30. 9. 2016 na <www.katecheze.cz>, kde naleznete i podrobnější informace.

Nový běh Teologického kurzu

Všem zájemcům
o hlubší náboženské vzdělání
v duchu katolické církve
nabízíme Teologický kurz.

Slavnostní ukončení kurzu Katecheta

V sobotu 21. května 2016 byl v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla slavnostně ukončen kurz Katecheta, který byl ve školním roce 2015-16 pořádán Biskupstvím brněnským. Šedesátka úspěšných absolventů přijala osvědčení z rukou generálního vikáře Mons. Jiřího Mikuláška. Cílem kurzu je poskytnout účastníkům základní vědomosti z katecheticko-pedagogických oborů a informovat je o zásadách pastorační práce s lidmi ve farnostech, zvl. s dětmi školního věku. Kurz nepředává jen vědomosti teoretické, ale nabízí také řadu praktických workshopů a katechetických metod. Nechybí ani zaměření na duchovní život. Součástí kurzu jsou také náslechy a výstupy v hodinách náboženství.

Zde si můžete prohlédnout fotografie.

Rok milosrdenství

Papež František vyhlásil bulou Misericordiae vultus mimořádný
Svatý rok milosrdenství, který zahájil 8. prosince 2015.
Tématem "milosrdenství" se zabývá ve školním roce 2015-16 také Katechetický věstník - periodikum brněnské diecéze pro katechety, kněze, jáhny a pastorační pracovníky.

O aktuálních pomůckách, které k tomuto tématu nabízíme nebo doporučujeme, se více dozvíte zde.

Brána milosrdenství - projekt pro postní dobu 2016

Pro letošní postní dobu prožívanou ve farnosti s dětmi nabízíme jako námět Bránu milosrdenství. Cílem této aktivity je v souvislosti s evangelii liturgického cyklu C objevovat Boží milosrdenství, které nás má inspirovat ke konání skutků duchovního milosrdenství v každodenním životě. Popis naleznete zde.

Zdařilá výstava Monstrance s drahokamy pro Ježíše

Až do konce října mohli lidé přicházející do brněnské katedrály sv. Petra a Pavla obdivovat "monstrance", které vytvořily děti během postní doby 2015. Připravovaly se takto na Národní eucharistický kongres. V návštěvní knize k výstavě se objevilo mnoho poděkování a kladných ohlasů. Kromě českých návštěvníků vyjádřili své dojmy i turisté z různých koutů světa. Měli jsme z toho opravdu radost a děkujeme všem farnostem, které nám své "monstrance" zapůjčily.

Výstavu si aspoň zčásti můžete prohlédnout mezi fotografiemi pořízenými společností Člověk a víra - zde, nebo v naší fotogalerii.

Formační setkání katechetů ve školním roce 2015-16
Plán formačních setkání a přednášek pro školní rok 2015-16 pro katechety z Brna i pro zájemce odjinud naleznete zde.

Plán přednášek pro školní rok 2016-17 se připravuje.

Vzpomínka

Ve Svatém roce milosrdenství nás opustily dvě kolegyně z Diecézního katechetického centra - Petra Slívová, roz. Chalupová zemřela 22. 12. 2015 a Iva Fukalová zemřela 20. 2. 2016. Vzpomeňme na ně v modlitbě.

Aktuální informace pro konkrétní měsíc školního roku

Informace pro katechety brněnské diecéze - červen 2016

Informace pro katechety brněnské diecéze - květen 2016